Чи виліковується хвороба щастям?

  • Ян Козлов
  • 3 Февраля, 2024
  • 8

Чи виліковується хвороба щастям?

тривога

Мигдалеподібне тіло, мигдалеподібне базальне тіло, яке розташоване поблизу скроневого полюса півкулі головного мозку і належить до лімбічної системи, відповідає за обробку і зберігання спогадів про різні емоції. Воно відчуває емоції навіть раніше, ніж свідомість. Постійне провокування реакції на стрес підсилює реакцію мигдалеподібного тіла на явну загрозу, що стимулює реакцію на стрес, в свою чергу реактивуючи мигдалину і так далі і так далі, тобто в замкнутому колі.

Мигдалеподібне тіло сприяє відображенню неявних спогадів, слідів минулих подій, які виходять за межі свідомого. Коли чутливість мигдалеподібного тіла зростає, вона постійно збуджує ті приховані спогади з підвищеним усвідомленням страху, які викликають тривогу в мозку, що не має нічого спільного з реальними обставинами. 

З іншого боку, гіпокамп, який тісно пов'язаний з явними спогадами – чітким, усвідомленим відбитком реальних подій – ослаблений через стресову реакцію організму. Кортизол та інші глюкокортикоїди послаблюють синапси в головному мозку і гальмують утворення нових зв'язків. Коли гіпокамп ослаблений, формування нових нейронів, а значить, і нових спогадів, ускладнюється. В результаті хворобливі, страшні події, що викликали збудження мигдалини, запрограмовані в неявні спогади, і ослаблений гіпокамп не в змозі зафіксувати нові явні спогади. Коли це відбувається, виявляється, що ви не пам'ятаєте, що насправді вас так хвилювало, але при цьому відчуваєте, що відбувається щось погане, дуже погане. Це пояснює, чому люди, які пережили травму, починають переживати тільки через підсвідомого відчуття. При цьому свідомість не має ні найменшого уявлення про те, що відбувається в даний момент, і людину охоплює тривога, що боїться небезпеки, не знаючи причини цих почуттів.

депресія

Депресія також призводить до активізації реакції на стрес, що викликає пригнічений настрій. При наявності такого високого рівня кортизолу в крові, рівень норадреналіну, який в звичайних умовах дає бадьорість і енергію, падає, ви стаєте апатичними і розсіяними. Через кортизолу також знижується вироблення дофаміну, який так важливий для відчуття приємних відчуттів. Через реакцію на стрес також знижується рівень серотоніну, найважливішого з нейромедіаторів, відповідальних за гарний настрій. Це ще більше знижує рівень норадреналіну, і ви поступово впадаєте у відчай.

Негативні емоції не тільки провокують стресову реакцію. Також вони підсилюють утворення протизапальних цитокінів, що призводить до запалення. Останнє пов'язано з деякими видами раку, хворобою Альцгеймера, артритом, остеопорозом, а також серцево-судинними захворюваннями. Крім того, негативні відчуття уповільнюють загоєння ран і відновлення після інфекцій.

При переважанні таких негативних станів і почуттів, як песимізм, безпорадність, безвихідь, тривога, депресія, виникає стійка реакція на стрес, в результаті чого розвиваються захворювання шлунково-кишкового тракту, підвищується сприйнятливість до інфекційних і онкологічних захворювань, ураження серця, ендокринні порушення і так далі. 

Щасливі люди мають сильнішу імунну систему – наприклад, вони виробляють на 50% більше антитіл після вакцинації проти грипу і, як правило, мають сильнішу імунну відповідь на все.

З іншого боку, коли ви нещасні, імунна система слабшає. Це підтверджується спостереженнями вдівців, які загальмували розмноження Т-клітин в період жалоби. У порівняльному дослідженні ВІЛ-інфікованих жінок була виявлена велика різниця в силі імунітету серед оптимістів і песимістів.

щастя

Психічні стани нещасних людей добре вивчені неврологами, але суть щастя в цьому плані ще не так ясна. Однак завдяки впровадженню МРТ і електроенцефалографії значно полегшилося вивчення такого стану, як щастя. За результатами опитування випробовуваних, які вважали себе щасливими, вчені припустили, що за щастя відповідає ліва передньофронтальна частина кори головного мозку.

Що активізує цю область, і що ми можемо зробити, щоб збільшити активність мозку в цій області? Швидше за все, відповідь пов'язана з такими нейромедіаторами, як дофамін, окситоцин, ендорфіни, оксид азоту і серотонін.

Дослідники поділяють стан щастя на два типи приємних відчуттів: передчуття чогось хорошого і справжню насолоду цим благом.

Наприклад, ви можете відчувати себе щасливим, фантазуючи про те, як чудово буде провести відпустку на пляжі Балі, як витратити річний бонус, якщо ви добре працюєте, або уявляючи, як ви нарешті поцілуєте кохану людину. Але можна відчувати себе щасливим і грітися на ласкавому сонечку, коли все тіло омивається кришталево чистою блакитною водою, надягаючи новий светр з найчистішого кашеміру, купленого на щорічну премію, або прокидаючись в любовній знемозі, ніжно доторкнувшись губами до губ коханої.

Дофамін може бути основним нейромедіатором, пов'язаним з типом щастя, коли ви прагнете і досягаєте мети. Інші нейромедіатори відповідають за інші види щастя, такі як любов або фізичне задоволення. 

Окситоцин відіграє велику роль в парних зв'язках. Він виділяється, коли ви закохані або розгойдуєте дитину. Його наслідки можуть частково пояснити вплив щастя на здоров'я. Окситоцин, що утворюється в гіпоталамусі і виділяється гіпофізом, зменшує запалення за рахунок зниження рівня цитокінів. Він також побічно пригнічує вивільнення адренокортикотропного гормону, тим самим послаблюючи ХГНС, який активується реакцією на стрес. 

Щасливі люди знизили рівень кортизолу, тому вони, ймовірно, рідше піддаються стресу, страху, гніву та іншим емоціям, які стимулюють реакцію на стрес.

Коли ви щасливі в очікуванні чогось приємного, активізується область центру задоволення в мозку. Активація цієї частини мозку, швидше за все, пов'язана з нейромедіатором дофаміном, який сприяє проведенню позитивних емоцій між лівою передньофронтальною часткою кори головного мозку і емоційними центрами в ядрі accumbens (центрі задоволення). Люди з більш чутливими дофаміновими рецепторами, як правило, мають кращий настрій.

Також окситоцин активізує серотонінові рецептори, покращує настрій, пригнічує активність мигдалини, що збуджує почуття страху, стресову реакцію. Окситоцин стимулює вивільнення ендорфінів, природного морфіну, який полегшує біль і може викликати ейфорію, схожу на бігуну, яку люди відчувають під час фізичних вправ. Ендорфіни виділяються гіпофізом під час фізичних навантажень, любові, збудження. Вони викликають викид дофаміну, це збуджує центр задоволення в мозку і людина відчуває задоволення. 

Чуттєві задоволення також стимулюють виділення оксиду азоту. Він потенційно розширює кровоносні судини. Це збільшує кровотік, що допомагає захистити деякі органи від ішемії. Ішемія зазвичай викликана недостатнім кровопостачанням. 

Дуже ймовірно, що щастя також впливає на стан імунної системи. Навмисна безпорадність, яку відчувають песимісти, зазвичай завжди нещасні, пригнічує діяльність імунної системи, підвищує сприйнятливість до інфекцій, раку та інших імунозалежних захворювань. Оптимісти зазвичай щасливіші, вони рідше відчувають безпорадність, яка з часом зміцнює імунітет. Різницю в тривалості життя між щасливими і нещасними людьми можна пояснити більш рідкісним впливом стресових реакцій на організм і віддаленими наслідками активності сильної імунної системи у перших.

чи виліковується хвороба щастям?

Великі дані підтверджують, що щастя відіграє профілактичну роль, викликає довголіття у здорових популяцій, але поки не ясно, чи можна використовувати щастя для лікування хвороб. Дані суперечливі. У ряді досліджень у щасливих пацієнтів одужання було прискорено. Невелике дослідження було проведено в Національному інституті раку за участю 34 пацієнтів з рецидивом раку. Дослідники оцінювали їх психологічний і фізичний стан, в тому числі наявність оптимізму. Так як мало хто виживає після рецидиву раку молочної залози, приблизно через рік пацієнтки почали вмирати, але кілька з них вижили. І хто це був? Ті, хто відчував себе щасливішим! 

Дослідження говорять про те, що життєрадісність і бійцівський дух покращують результат хвороби, у таких людей більше шансів вижити. Однак позитивного настрою, хоча воно здатне певною мірою запобігти хворобі, недостатньо для подолання хвороби, коли вона вже є. Навпаки, багато хто стверджує, що сама ідея боротьби з важкою хворобою за допомогою щастя - безглузда ілюзія, через яку хворий тільки відчуває себе винним. Тоді чому щастя допомагає запобігти розвитку хвороби, але не лікує її? Ніколи не скажеш. Можливо, тому, що сприятливий вплив щастя більше пов'язаний з комплексним впливом цього відчуття на здоров'я організму, ніж зі здатністю вилікувати тіло тільки через щасливе або оптимістичне ставлення, якщо все вже зайшло занадто далеко. 

Відомо, що відчуваючи щастя, ви дистанціюєтеся від загрози розвитку серцево-судинних захворювань протягом усього життя, тому що відчуваєте менше стресових реакцій. Але коли коронарні артерії вже забиті атеросклеротичними бляшками, то, мабуть, одного позитивного настрою недостатньо для її подолання. 

Ще одним поясненням розбіжності даних є різні механізми захворювання і самовідновлення. Було показано, що щастя зміцнює імунну систему. Але навмисна безпорадність слабшає. На результат захворювання, не пов'язаного з імунною функцією, менше впливає настрій. Психічний стан людини, настрій, світовідчуття здатні поліпшити якість життя, хоча щастя допомагає тільки при деяких захворюваннях. Але оскільки дані суперечливі, а щастя має інші переваги, то ви нічого не втратите, намагаючись стати щасливішими.

 

З любов'ю, Ян Козлов 

Магістр психології, практикуючий психолог, гіпнолог

автор програми Happiness Engineering

Ian Kozlov

Приктикуючий психолог, гіпнотерапевт

(8) Коментарів

Пользователь

Serena 2024-02-07 10:58:27 Відповісти

Isabela Henderson

Пользователь

Ruby 2024-02-09 12:12:53 Відповісти

Reed Fernandez

Пользователь

Leslie 2024-02-14 14:41:51 Відповісти

Silas Leal

Пользователь

Jrue 2024-02-15 20:09:55 Відповісти

Zahir Mahoney

Пользователь

madix 2024-02-23 20:55:02 Відповісти

madix betsinger

Пользователь

Marceline 2024-03-10 03:23:41 Відповісти

Carly Bautista

Пользователь

taif 2024-03-17 14:25:02 Відповісти

taif furfaro

Пользователь

lindsy 2024-03-20 18:22:58 Відповісти

lindsy mihos

Залиште коментар